Урок на тему: "Вулиці та площі України як свідки минулого" Мета: ознайомити учнів з основними поняттями теми; розвивати вміння працювати з картою,порівнювати, висловлювати сво думку, доповнювати розповідь місцевим матеріалом; виховувати повагу до культурної спадщини України.
Очікувані
результати. Після цього уроку учні зможуть:
-
розповідати про виникнення вулиць та площ;
-
пояснювати, як Хрещатик став головною вулицею Києва;
-
аргументувати, чому площа Ринок у Львові належить до світової культурної
спадщини;
-
розповідати про вулиці села з історичними назвами;
-
показувати на карті географічні назви;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: вулиця,
бульвар,
набережна, провулок, проспект, площа, ратуша, ЮНЕСКО,
Хрещатик;
- висловлювати
своє ставлення до діячів, іменами яких названі вулиці села.
Обладнання: карта України, карта села
Тюдова, світлини з учнівських
проектів, мультимедія.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і
навичок.
Хід уроку
І. Організаційна частина (1 хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань (2
хв.)
Гра «Мікрофон», під
час якої учні дають відповідь на запитання:
-
У якій державі ти живеш?
-
Що означає назва «Україна»?
-
Як називається твоя область, район, село?
-
А чи має назву вулиця, на якій ви живете?
-
Які вулиці є в селі Тюдові?
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності (2 хв.)
Щоранку
ви йдете до школи стежкою чи вулицею і не задумуєтесь про її назву, про те, чи
завжди вулиці були, про те, яка різниця між вулицями в селі і місті. Взагалі,
здається, що це все дуже просто, але, крім вулиць, є ще у містах бульвари,
проспекти, набережні, провулки, площі. Яка між ними різниця? Які вулиці і чому називаються
головними? Чи завжди існували вулиці? Саме на ці питання ми зможемо дати
відповідь сьогодні на уроці.
IV. Повідомлення теми, мети, плану уроку: коментуючи, учні записують тему і
план у зошити. (4 хв.)
План
1. Як
з’явилися вулиці та площі.
2. Як
Хрещатик став головною вулицею столиці України.
3. Чому
площа ринок у Львові належить до світової культурної спадщини.
V. Вивчення нового матеріалу. Робота в 3 групах, які дають відповідь на
пункти плану і поняття (16 хв.)
VI. Захист міні-проектів. (Завдання для
трьох груп, які повинні створити міні-проект були випереджувальні) (15 хв.)
Завдання 1
- Хто такий Т. Шевченко?
(коротка біографія)
- Де народився Т. Шевченко?
(наліпити позначку на карту України)
- Чому Т. Шевченка називають
сином «обох берегів Дніпра»?
- Чи бував Т. Шевченко на
Косівщині, в нашому селі?
- Чому головна вулиця Тюдова
носить ім’я Т. Шевченка?
- Які вірші Т. Шевченка ви
можете продекламувати?
Завдання 2
- Хто такий І. Франко?
(коротка біографія)
- Хто така Л. Українка?
(коротка біографія)
- Позначити на карті України
наліпками, де народилися І. Франко та Л.Українка.
- Чи бували І. Франко та Л.
Українка на Гуцульщині?
- Де на Гуцульщині є музеї І.
Франка та Л. Українки?
- Чому в селі Тюдові є вулиці,
які носять ім’я І. Франка та Л. Українки?
Завдання 3
- Коли була Друга світова
війна?
- Хто проти кого воював у
Другій світовій війні? (показати на карті)
- Що таке СРСР, УРСР (чи
входила УРСР до СРСР?)?
- Що таке УПА, за що воювали
воїни УПА ?
- Чому влада СРСР засуджувала
воїнів УПА на багато років тюрми?
- Хто такий В. Яким’юк, псевдо
«Аскольд»?
VIІ. Підбиття підсумків уроку. Висновки. Рефлексія. (4 хв.)
VIІІ. Домашнє завдання. § 24, ст. 170; нанести на карту села вулиці, записати, які
відомі люди там живуть. (1 хв.)
****************************************************************************
Урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок з теми: “Україна в ХІХ-ХХ ст.”
Мета
уроку:
·
повторити,
систематизувати та узагальнити знання основних категорій: дат, понять і
термінів, історико-географічних об’єктів, постатей із теми «Україна в ХІХ – ХХ
ст..»;
·
узагальнити та
закріпити вміння і навички орієнтуватися і історичному часі, працювати з
історичною картою, давати повну відповідь на історичне запитання;
·
формувати
особистісне ставлення до головних подій та діячів України ХІХ – ХХ ст.
Очікувані
результати:
після цього уроку учні зможуть: називати діячів ХІХ-ХХ ст. з історії України,
давати коротку характеристику, називати головні події історії, вільно працювати
з картою, оперувати поняттями.
Тип
уроку: узагальнення і систематизації знань умінь і
навичок.
Навчально-методичне
забезпечення:
1.
Атлас з історії
України. 5 клас.
2.
Власов В.С. Історія
України: 5 клас: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів – К:
Генеза, 2005.
3.
Карта України.
4.
Конституція
України.
5.
Політична карта
світу.
6.
Портрети М.
Грушевського, І. Франка, Л. Українки, Т. Шевченка, А.Кримського, І. Пулюя, П.
Чубинського, В. Стуса, А. Шептицького.
КОМЕНТАРІ
ДО ЕТАПІВ УРОКУ
І.
Підготовчий етап (5 хв)
1.
Організація робочого місця, активізація класу.
2.
Оголошення
теми, визначення спільно з учнями завдань і очікуваних результатів.
3.
Мотивація
навчальної діяльності.
Вчитель:
Наша Батьківщина – Україна, а ви, діти українські щасливі, бо народились і
зростаєте в незалежній державі. Шлях України до незалежності був дуже важкий,
було багато героїчного і трагічного. Які події з історії України відбувалися в
ХІХ-ХХ столітті, які діячі цього періоду є гордістю нашого народу, яка подія,
на вашу думку, найголовнішою?
Сьогодні
на уроці ми повинні ще більше про це дізнатися, щоб знати історію свого народу,
щоб бути справжнім патріотом України, а також за хороші знання одержати високі
бали та підготуватися до уроку контролю та корекції знань з теми.
ІІ.
Основний етап (30 хв)
1. Клас об’єднується в 5 груп. Кожна група одержує пам’ятку
«Робота в групах» (додаток). Учні розподіляють між собою ролі. На окремому
столі знаходяться 5 карток для роботи в групах (Додаток 2). Керівники груп вибирають картки. За цей час секретарі
груп вже зробили список учнів, де напроти кожного будуть ставити бали зароблені
кожним учасником за кожний вид роботи. Відразу після виступу групи секретар
заносить бали із свого листка оцінювання у загальний «Табель успішності», який
стоїть на видному для всіх місці.
(Картки додаються).
2. Виконання тестових завдань.
У кожній групі 4 учні, тому є 4 варіанти тестів (Додатки 1) . За кожну правильну
тестову відповідь – 0,5 бала. Після виконання тестові завдання збираються по
варіантах і перевіряються керівниками груп разом із секретарями за поданим
алгоритмом перевірки, за окремими столами. Набрані бали секретарі заносять в
листок оцінювання і загальний «Табель успішності».
3.
Гра «Мікрофон» (Додаток 3).
В той час, коли керівники груп перевіряють тести, вчитель
проводить гру «Мікрофон». На мікрофоні можна написати 1+1. З мікрофоном в ролі
журналіста може підходити хтось з учнів. Запитання або проектуються на дошку,
або написані.
(Правильна
відповідь на кожне запитання – 1 бал.).
ІІІ.
Заключний етап
1.
Підбиття підсумків уроку.
Вчитель: Чи задоволені ви своєю роботою на уроці? Чи
здійснились ваші очікувані результати?
Яку подію в історії України ХІХ-ХХ ст. ви вважаєте
найголовнішою і чому?
Відповідають ті, хто хоче покращити результат роботи на
уроці.
2.
Мотивація та оцінювання результатів навчальної діяльності на уроці.
(Результат роботи кожного добре видно в «Табелі
успішності»).
3.
Домашнє завдання:
-
повторити зміст
теми (дати, поняття, діячі) або скласти кросворд,
-
записати спогади
старожилів про війну чи інші події,
-
скласти запитання
до гри «Правда – неправда».
Немає коментарів:
Дописати коментар