6 клас

Урок на тему "Природні умови Італії та виникнення міста Рима"

Мета:
-         Ознайомити  учнів  із природними умовами Італії та виникненням міста Рима.
-         Розвивати вміння порівнювати, працювати з картою.
-         Виховувати почуття гордості і патріотизму, поваги до історії інших народів.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:
-         розповідати про природу Італії, порівнюючи з природою Греції;
-         оперувати новими поняттями з теми, заповнити контурну карту про Італію;
-         робити висновки, бути толерантними, працюючи в групах.
 Основні поняття: Палатин , форум, Капітолій, патриції, плебеї, сенат, фамілія, народні збори..
Обладнання:   карта «Стародавня Італія», карта «Стародавня Греція», політична карта світу, атласи з історії стародавнього світу та контурні карти, ілюстрація Капітолійської вовчиці, диплом для переможця.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма проведення: урок-екскурсія.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
ІІ. Активізація навчальної діяльності.
Гра «Мікрофон».  Яку тему закінчили вивчати?
 Чим найбільше вам запам’яталась Греція? Чи любите ви подорожувати?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Сьогодні на уроці ми починаємо вивчати дуже цікаву країну Італію (показую на карті Італії і політичній карті світу). Історія цієї країни не менш цікава, ніж історія Стародавньої Греції. Ви дуже часто бачите по телевізору різні ігри ерудитів, учасникам яких дають багато запитань з історії стародавнього світу, в тому числі і з історії Італії. Наприкінці навчального року ми проведемо таку гру серед учнів вашого класу. Отже, щоб бути знавцем історії, треба її добре вивчити, щоб не стидно було спілкуватись з іншими людьми, щоб розуміти мультфільми, більшість з яких складена на основі легенд стародавнього світу, вміти пояснити крилаті вислови, які актуальні і в наш час, зрештою, щоб одержати гарні оцінки, треба вчити.
-         На вивчення теми «Давній Рим» та «Падіння республіки і рання імперія» програмою відведено 11 уроків. Сьогодні в нас перший урок з теми, а атестація буде 20 квітня (записують).
IV. Повідомлення теми,  визначення мети та очікуваних результатів.
Запис в зошити учнями теми та плану уроку, основних понять.
План уроку
1.        Природа Італії
2.        Населення півострова.
3.        Виникнення міста Рима.
4.        Патриції.
5.        Етруські царі.

V. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель. Сьогоднішній урок ми проведемо у формі заочної екскурсії подорожі, де, крім мене, кращі знавці історії з вашого класу теж будуть екскурсоводами.
Для проведення екскурсії ми беремо вид транспорту, яким будемо подорожувати; а саме:
-         з Тюдова до Коломиї - автобусом, з Коломиї до Одеси - поїздом, а з Одеси до Риму - кораблем, який ми назвемо як? (учні дають свої пропозиції щодо назви, обирають капітана корабля, учня-асистента, який записує бали кожного).
Вчитель. Ось і під’їхав наш автобус, ми сідаємо зручніше і їдемо до Коломиї. По дорозі до Коломиї пригадаємо цікаві історичні місця нашого краю, а саме, назва м. Косова походить від боярина Косича, або слова «кос», що означає «чорний дрізд», у с. Пістині є найдавніша дерев’яна церква на Косівщині - XVI ст. У с. Уторопи, яке колись було найперше місто на Косівщині, є соляні жупи. Назва походить від слова «уторос», що означає «сіль». Біля Яблунева є Лебедине озеро, легенда про яке розповідає, як наш народ боровся з турками і татарами.
-         Аж ось і Коломия. Сідаємо на поїзд до Одеси. Пригадаємо з історії про м. Олександрію Єгипетську, яке є побратимом сучасної Одеси.
(Вчитель розповідає, а учні  позначають  ці місця на контурній карті.)
-         Хто заснував Олександрію Єгипетську? (О. Македонський).
-         Яке одне із семи чудес світу було в Олександрії? (Александрійський маяк).
З Одеси ми пливемо кораблем через Чорне море, протоки Босфор і Дарданелли, які розділяють Європу і Азію, і пливемо яким морем? (Егейським).
-         Хто пам’ятає міф про Егейське море? (розповідає учень-екскурсовод).
-         Далі пливемо на південь до Середземного моря, яке розділяє Африку, Азію і Європу, беремо курс на захід, минаючи Грецію.
-         Пригадайте, на якому півострові розташована Греція, які міфи, легенди ви памятаєте? (розповідає, показуючи на карті, другий учень-екскурсовод).
-         1 ось ми в Італії. Розповідь вчителя, показуючи на карті.
1.        Італія розташована на Апеннінському півострові. З усіх боків півострів омивають теплі хвилі Середземного моря. З півночі його відділяють від Європи високі гори Альпи. Уздовж усього півострова простягнулося гірське пасмо - Апеннінські гори. Природа тут дуже гарна, клімат теплий, земля родюча. У середній частині півострова тече найбільша річка Італії - Тибр. Під гарячим сонцем дозрівають виноград, апельсини, лимони , мигдаль, гранати.
2.        Наступні чотири пункти плану учні вивчають самостійно, працюючи в групах. Кожна група визначає свого екскурсовода, який розповідає про населення півострова, найчисельніші племена етрусків, які створили свою сильну державу, греків переселенців на півдні, які дали назву Італія, що означає «країна телят». Другий екскурсовод розповідає про виникнення м. Рима на лівому березі річки Тибр у VIII ст. до н.е., про пагорби в Римі, особливо Палатин і Капітолій, про базарну площу - форум, а також легенду яро Ромула і Рема. Третій екскурсовод розповідає про римські родини - фамілії, про патриціїв - корінних жителів Рима, про  народні збори, про раду старійшин - сенат, які разом з царем правили в Римі. Четвертий екскурсовод з групи розповідає про етруських царів, які в 600 р. до н.е. стали керувати в Римі. Другий екскурсовод з четвертої групи розповідає легенду про римлянина Муція Сцеволу (лівша), бо свою праву руку він спалив на вогні, щоб доказати етрускам, які горді, відважні і сильні духом є римляни.
Вчитель. Які риси характеру римлян, за легендою вам подобаються? (гордість, любов до своєї країни , відважність).
-         Що римляни запозичили у етрусків? (мистецтво ворожіння, щоб дізнатися волю богів, спортивні ігри - гладіаторські бої, багато слів: форма, персона, міліція, антена). Але в етрусків жінки і чоловіки мали рівні права, а в римлян цього не було.
Вчитель. Наша екскурсія підходить до кінця. Щоб дізнатися, наскільки вона була цікавою і успішною, ми зіграємо гру «Кращий історик». Переможець той, хто дасть найбільше правильних відповідей. Нагорода - диплом. Запитання для визначення кращого історика.
1.        Які спільні риси географічного положення Стародавньої Греції та Стародавньої Італії? (гірські країни, на півостровах).
2.        Що відмінного між Грецією та Італією? (Греція поділена на три частини, а Італія - ні).
3.        Розповісти легенду про Рим і про Афіни, показавши на карті ці міста.
4.        Які спільні моря омивають і Грецію і Італію? (Середземне, Іонічне).
5.        Пояснити поняття: форум, агора, патриції, громадяни Афінської держави, аристократи, сенат.
VІ.      Підсумок уроку, чи досягли мети, чи здійснились ваші очікувані результати?
VIІ.    Виставлення оцінок, нагородження переможця, загальні бали оголошує учень-асистент.
VIIІ.   Домашнє завдання:
§49, повторити § 32, виписати поняття в словничок.

Немає коментарів:

Дописати коментар